Veľa slnka spaľuje pokožku a ako sa pred spálením chrániť? Iba tak, že budete používať opaľovacie prípravky a nosiť slnečné okuliare. Adekvátnu slnečnú ochranu vašich očí by ste mali zvoliť ihneď.

Slnečné okuliare si kupujte podľa možností v očnej optike, nie na trhu, v pouličných stánkoch či iných predajniach. Riskujete nedostatočnú UV ochranu. Možno si myslíte, že keď máte tmavé sklá na okuliaroch nemôžete si zničiť zrak. To je mylný názor aj keď počas slnečných dní vidíte lepšie, oči vám neuchránia.

Ak nemáte dostatočný UV filter, zrenica oka sa za tmavými sklami rozšíri a prepustí ešte viac škodlivých lúčov, ako keby ste okuliare ani nemali. Každé slnečné okuliare či s tmavými alebo svetlejšími sklami musia obsahovať dostatočný UV filter.

Otestujte si svoje, keď už máte kúpené, v očnej optike.

Tvar okuliarov

Tvar okuliarov ovplyvňuje váš výzor možno viac, ako si trúfate pripustiť. Ak si správne vyberiete ten správny tvar slnečných okuliarov pre váš typ tváre, vyvážite tým prípadné disproporcie.

Okrúhla tvár

Rám slnečných okuliarov pri tomto type tváre by mal zľahka kopírovať krivky tváre, mal by byť mierne zaoblený a trošku širší, aby sa stratila guľatosť. Obočie by vám mohlo nad rám jemne vytŕčať. Dajte si pozor na slnečné okuliare, v ktorých budete vyzerať ako „mucha puk“.

Štvorcová tvár

Pri tomto type tváre je spodná časť tváre trochu rozšírená, preto treba vyvážiť hornú časť. Silný čierny rám by vám nesadol. Hodili by sa jednoliate okuliare bez rámu. Vyhýbajte sa tmavým sklám, radšej voľte svetlejšie farby. Opticky môžu vyvolať dojem „melónovej tváre“.

Trojuholníková tvár

Rám slnečných okuliarov by vám nemal presahovať šírku tváre, aby ju v jej najširšej časti ešte viac nerozširoval. Mal by byť taký, ktorého tvar bude výraznejší v spodnej línii, aby vašu tvár opticky vyformoval. Skúste napríklad tzv. letecké okuliare.

Úzka tvár

Úzku tvár je treba opticky rozšíriť, hodia sa vám slnečné okuliare s väčším rámom, môžu to byť štvorcové alebo mierne zaoblené. Vyvarujte sa okuliarom športového typu s dúhovými sklami.

 

Fotogaléria:


Surf.sk Smog.sk